Advent,tradice,oslavy Vánoc v 19.-20.století

11. prosince 2009 v 21:30 | lenkasy.blog.cz |  Advent - Vánoce
Dne 11.12.2009 jsem se svým přítelem Vaškem navštívila Polabské národopisné muzeum - Skanzen lidové architektury středního Polabí v Přerově nad Labem.Výstava se jmenovala Lidové Vánoce v Polabí.

Skanzen je slovo švédského původu a značí muzeum pod širým nebem.
Jméno je odvozeno od prvního takového zařízení které vzniklo v roce 1891 ve Stockholmu.

Vstup do skanzenu je z návsi ,v blízkosti přerovského zámku.
Zdejší soubor představuje 32 obytných ,hospodářských a ostatních drobných objektů,lidových staveb a památek ze středního Polabí ,z toho devět chalup s expozicemi.Základy dnešního Polabského národopisného muzea položil majitel tehdejšího brandýského panství Ludvík Salvátor Toskánský ,mořeplavec a etnograf z toskánské větve Habsburků.

V roce 1967 bylo rozhodnuto zřídit zde záchranné muzeum staveb,přenesených sem z obcí a osad ze širokého ,jejichž existence byla ohrožena.Kromě staročeské chalupy patří k nejhezčím objektům skanzenu např.chalupa sedláka z Chvalovic,chalupy z Draha,Střihova,Kovanic a Dymokur,bednárna s expozicí staré vesnické školy,roubené špýchary,lidové zvoničky,studny,holubník,úly,socha apod.expozice zemědělského nářadí a zemědělských strojů.Ve skanzenu se pořádají sezonní výstavy,tradiční a hojně navštěvovaná je např. výstava Lidové vánoce v Polabí(otevřeno v sezoně).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama